آرشیو مقالات

ERP خرده فروشی چیست؟

نویسنده : سجاد بیات – دپارتمان فروش

کلمات کلیدی : نرم افزار خرده فروشی – نرم افزار یکپارچه – ERP - نرم افزار مدیریت منابع سازمان – سیستم های جزیره ای – ریسک های پیاده سازی – استقرار ERP - سیستم ساز

مقدمه : شرکت‌های خرده‌فروشی زیادی وجود دارند که نیاز به یک سیستم نرم افزاری برای مدیریت فروش در فروشگاه¬هایشان دارند و درعین حال نیاز دارند تا در دفتر مرکزی نیز نرم افزاری را به صورت یکپارچه با فروشگاه ها در اختیار داشته باشند. با این حال، نرم افزارهای رایج برای رسیدن به این قابلیت راه درازی در پیش دارند و بایستی به یک سیستم ثانویه برای مدیریت فروش فروشگاهی متصل شوند و این مساله یک گام اضافی در مسیر دیجیتالی شدن کسب و کار شما خواهد بود. نکته ای که متاسفانه کمتر به آن توجه می شود این است که: "هر زمانی که اطلاعات انجام عملیات در سطح کسب و کار، در دو یا چند سیستم مجزا ثبت شود به صورت بالقوه باعث ایجاد ریسک می‌شود و در بلند مدت جلوی پیشرفت و توسعه سازمان را گرفته و اجزای مختلف و نیروی انسانی سازمان را دچار چالش¬های جدی می نماید.

ERP خرده فروشی چیست؟

ERP خرده فروشی یک سیستم ERP است که به طور خاص برای خرده فروشان طراحی شده است، به این معنی که از ماژول های ضروری مورد نیاز برای پشتیبانی از کسب و کار شما برخوردار است.

زمانی که کسب‌وکار خود را اداره می‌کنید، متغییرهای زیادی در عملیات روزانه وجود خواهند داشت. شما باید فروش خود را مدیریت کنید، سود و زیان را تحت کنترل داشته باشد، به امور مالی رسیدگی کنید، به کارکنان خود حقوق پرداخت کنید، و البته مطمئن شوید که مشتریان راضی هستید.

به عبارت دیگر، اداره یک کسب‌وکار خرده‌فروشی پیچیده است. برای اینکه جلوتر از رقبا باقی بمانید، باید به طور مداوم راه‌هایی برای بهبود و موثر کردن فرایندهای خود پیدا کنید تا کارآمدتر شوید، از آنجا که انجام تمام این کارها به صورت دستی غیرممکن است ، تجار آگاه و پیشرو، نرم‌افزار ERPخرده‌فروشی (برنامه‌ریزی منابع سازمانی) را برای حرکت در مسیر مطلوب پیاده‌سازی می‌کنند.

 ERP Fails

ERP خرده فروشی چه تفاوتی با سایر سیستم های نرم افزاری رایج دارد؟

 برای درک بهتر ERP، مهم است که ابتدا همه فرآیندهای اصلی مورد نیاز برای اجرای یک کسب و کار را درک کنید. مدیریت سفارشات، مدیریت بازرگانی و فروش، مدیریت فروشگاه خرده فروشی، حسابداری، منابع انسانی و سایر فرآیندهای اصلی و فرعی موجود در صنعت خرده فروشی.

در پایه‌ای‌ترین سطح،ERP  شامل پروسه اتصال و یکپارچه سازی جنبه های مختلف عملیات در دفتر مرکزی با سایر بخش­های کسب و کار (عمدتاً شامل فروشگاه های سطح شهر) می­شود. تمام سیستم­های  ERP  یک پایگاه‌داده مشترک ایجاد می‌کنند که از عملیات مختلف در بخش های متعدد کسب و کار پشتیبانی می کنند و در نهایت به کارمندان که در مناطق مختلف جغرافیایی حضور دارند  امکان دسترسی به اطلاعات یک‌سان برای رفع نیازهای خاص خود را می‌دهد.

با این حال، عیب سیستم‌های ERP عمومی این است که اغلب آن‌ها برای اجرا و نگهداری پیچیده هستند، چراکه معمولاً شامل چند ماژول جداگانه و یا اضافی در داخل خود هستند که به کار بیشتری نیاز دارند تا با ماژول­های دیگر هماهنگ شوند و با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

در حالی که ERP خرده‌فروشی یک سیستم ERP است همانطور که در بالا توضیح دادیم، اما به طور خاص برای خرده فروشان طراحی شده‌است، که به این معنی است که از ماژول های ضروری مورد نیاز برای پوشش نیازهای منحصر به فرد کسب و کار شما برخوردار است. و با پیچیدگی های غیر ضروری شما را درگیر نمی کند. به عنوان مثال، بسیاری از خرده فروشان به تولید یا صورتحساب های مواد نیاز ندارند، بنابراین یک ERP خرده‌فروشی معمولا شامل این موارد نمی‌شود. این امر تضمین می‌کند که نرم‌افزار سبک‌تر و راحت‌تر اجرا و نگهداری می‌شود، در حالی که اطمینان دارید که برای ویژگی‌هایی که واقعاً نیازی به آنها ندارید پول پرداخت نمی‌کنید.

علاوه بر این، شرکت‌های خرده‌فروشی زیادی وجود دارند که نیاز به یک سیستم فروش برای مدیریت فروش در فروشگاه دارند. با این حال، یک ERP سنتی و یا معمولی برای رسیدن به این قابلیت راه درازی در پیش دارد و بایستی به یک سیستم ثانویه برای مدیریت فروش فروشگاهی متصل شود و این مساله یک گام دیگر به برنامه اجرایی شما اضافه می‌کند و زمانی که اطلاعات در دو سیستم مجزا ثبت می شوند به طور بالقوه باعث ایجاد ریسک می‌شود.

در حالی که در یک ERP خرده‌فروشی، یک ماژول استاندارد برای مدیریت متمرکز فروش فروشگاهی از قبل پیش بینی شده، و این برای جلوگیری از جزیره ای شدن سیستم ها و پراکنده شدن اطلاعات حیاتی کسب و کار ضروری است.

راهکار صنعت خرده فروشی سیاق بر بستر سیستم ساز با قابلیت بومی سازی نیازهای خاصکسب­ و­کار خرده فروشی ارایه می­گردد؛ با استفاده از Best Practiceهای ارایه شده در راهکار سیاق، کسب ­و­کار شما در برابر تغییرات و نیازهای روز انعطاف­پذیری بیشتری خواهد داشت و این ابزار شما را یک پله بالاتر از رقبایتان قرار خواهد داد.

 • مقالات - سیاق
  نرم افزارهای یکپارچه و راهکارهای ERP چه مشکلاتی را در سازمان حل می کنند؟
 • مقالات - سیاق
  چگونه یک راهکارجامع نرم افزاری انتخاب کنیم؟
 • مقالات - سیاق
  ویژگی های کلیدی و تاثیر گذار در انتخاب یک راهکار نرم افزاری جامع ساخت و ساز
 • مقالات - سیاق
  دستاوردهای اجرای ERP دانشگاهی در دانشگاه تهران
 • مقالات - سیاق
  تکنولوژی و تغییر قواعد کسب و کار خرده فروشی
 • مقالات - سیاق
  ERP خرده فروشی چیست؟
 • مقالات - سیاق
  مدل سازی اطلاعات ساختمان BIM
 • مقالات - سیاق
  افزایش بهره وری و کاهش هزینه ها با مدل عملی جریان گردش اطلاعات یکپارچه در شرکت های ساخت و ساز RAMS-ECO ERP
FirstPrevصفحه 1 از 5 12345NextLast