آرشیو مقالات

تکنولوژی و تغییر قواعد کسب و کار خرده فروشی

نویسنده : سجاد بیات – دپارتمان فروش

کلمات کلیدی : نرم افزار خرده فروشی – نرم افزار یکپارچه – ERP – تکنولوژی – نوآوری – فناوری دیجیتالی – کسب و کار دیجیتال – مدل های کسب و کار – کسب و کار خرده فروشی – کانال های فروش – فناوری های خرده فروشی Innovation, Omnichannel, B2C, Retail Technology, Digital Strategy, Digital Transformation, Digital Disruption, Business Model Innovation, Retail Strategy, B2C Commerce, Commerce Strategy, Retail Commerce, Customer Experience Premium,

مقدمه : تکنولوژی، در حال تغییر قوانین خرده فروشی است. امروزه پیش فرض های موجود درباره صنعت خرده فروشی با سرعت برق و باد در حال تغییر هستند، همزمان تکنولوژی نیز به مدیران پیشرو کمک می کند تا قوانین موجود را بازنویسی کنند.

تکنولوژی، در حال تغییر قوانین خرده فروشی است

امروزه پیش فرض های موجود درباره صنعت خرده فروشی با سرعت برق و باد در حال تغییر هستند، همزمان تکنولوژی نیز به مدیران پیشرو کمک می کند تا قوانین موجود را بازنویسی کنند. با در نظر گرفتن تغییرات ایجاد شده در انتظارات مصرف کننده و تولید روزانه حجم انبوهی از اطلاعات در کسب و کارهای خرده فروشی، ضرورت وجود یک مرکز دیجیتالی در قلب کسب و کار خرده فروشی برای اجرای موفق استراتژی "تجربه مصرف کننده" (مهم نیست که آنها کجا و چگونه خرید می کنند) بیش از پیش حس می گردد، درک این موضوع کلید اصلی حرکت در مسیر رشد و کسب سهم بازار بیشتر در آینده است.

همچنان که مصرف کنندگان جستجوی بیشتری در اینترنت دارند، خرید می کنند و یا در شبکه های اجتماعی حضور دارند، حضور داشتن در تمامی کانال های فروش (omnichannel) این فرصت را به خرده فروشان (خرده فروشانی که میخواهند رهبر بازار باشند و صرفا به دنبال بقا نیستند) می دهد که در رقابت باقی بمانند. با این حال خرده فروشان زیادی هستند که در حال دست و پنجه نرم کردن با ساده ترین روش های حضور در کانال های مختلف فروش می باشند چراکه زیر ساخت تکنولوژی آنها قدیمی بوده و اجازه نمی دهد تا از قابلیت ها و توان عملیاتی شان به درستی و به طور موثر استفاده کنند.

تکنولوژی به قدری با استراتژی‌ ها و مدل های کسب‌وکار خرده فروشی درهم آمیخته شده که دیگر به هیچ وجه نمی‌توانند از هم جدا شوند. خرده فروشان موفق در حال پیاده سازی فن آوری های دیجیتالی به عنوان بخش از برنامه اصلاح کسب و کارشان هستند، چرا که آنها به سعود فکر می کنند نه سقوط!!

بازنگری در همه چیز، از حفظ مشتریان تا مدل های کسب و کار

فناوری ورای حد تصور ما، حتی نسبت به تصوری که 20 سال پیش از آن داشته ایم، تغییرات داشته است. جالب اینجاست که این تغییرات و نوآوری ها از سرعتشان کاسته نمی شود! از یخچالی که به واسطه استفاده از فناوری اینترنت اشیا (IoT) مقدار موجودی خود را کنترل می کند تا آرایش چهره و صورت به صورت مجازی توسط نرم افزارهای موبایلی و یا انتخاب پوشاک و لباس ها بدون نیاز به حضور در فضای فروشگاه؛ فناوری اساساً در حال بازتعریف سبک زندگی، کار و نحوه ارتباط برقرارکردن با مصرف کنندگان می باشد.

با تغییرات تکنولوژی، مصرف کنندگان ترجیح می دهند از راه های جدید با برندها و خرده فروشان ارتباط برقرار کنند. در این حالت نیاز است تا بخش های مختلف خرده فروشی با فناوری های جدید تطبیق پیدا کنند.

مصرف کنندگان انتظار نوع جدیدی از تجربه فردی را دارند، که در آن تجربه خرید در تمام درگاه های ارتباط با کسب و کار یکسان و حتی فراتر از آن جذاب باشد، پاسخ فوری به نیازهایشان داده شود و فناوری در آن به عنوان عنصری مخفی نقش ایفا کند. استفاده از فناوری در خریدهای مصرف کنندگان، فروشندگان را وادار می کند تا درگیر خریداران در تمام نقاط لمس فیزیکی و دیجیتالی باشند و به آن به عنوان یک معامله صرف نگاه نکنند.

با این اوصاف منطقی است که، امروزه خرده فروشان صرفاً به معامله با مصرف کننده فکر نکنند و همزمان سعی در بهبود روابط خود با آنها داشته باشند. امروزه برخی خرده فروشان در حال ارایه خدمات فشن و مد به مصرف کنندگانی هستند که زمان کافی برای خرید ندارند و برخی دیگر غذاهای خانگی را در محل مورد نیاز مصرف کننده به دست اش می رسانند. آنها در حال حرکت از فروش ساده محصولات به سمت ایجاد یک تاثیر ماندگار در ذهن مشتریان هستند.

برای برآورده کردن انتظارات در حال تحول مصرف کننده و بازنویسی سفر مشتریان، برندها و نام های مطرح باید از یک استراتژی دیجیتالی برای بهره مندی از آخرین نوآوری ها استفاده کنند. خرده فروشان با استفاده از این فناوری ها به سطوح جدیدی از رضایتمندی و وفاداری مشتریان می رسند و فرصت های بالقوه ای برای کسب درآمد بیشتر خواهند داشت.

تغییر پیش ­فرض­ های ذهنی با استفاده از برنامه نرم افزاری 

با ذهنیت استفاده از تکنولوژی برای افزایش تعامل مصرف‌کننده، یک شرکت ارایه دهنده پوشاک و مد با یک برنامه تعاملگرا، رویدادهای معرفی محصولات خود را برگذار می‌کند، این روش یک تجربه واقعا خلاقانه و تعاملی به مصرف کنندگان و طراحان ارائه می‌دهد.

با هدف حفظ احساس منحصر به فرد بودن در بین مشتریان، صنعت مد نسبت به دیگر صنایع از فناوری تجارت الکترونیک کمتر بهره برده است. از طرف دیگر این شرکت به دنبال راهی بود تا محصولات را سریعتر به مصرف کنندگان برساند. به همین منظور یک برنامه نرم افزاری  برای به نمایش گذاشتن محصولات تولید شده و اخذ نظر از مخاطبان در کمترین زمان، طراحی و ارایه شد. پس از نمایش هر محصول در کمتر از 10 دقیقه طراح بازخورد با کیفیت به دست می آورد در حالی که به طور معمول شش ماه طول می کشید تا بازخورد مخاطبان و مشتریان به دست طراحان برسد.

علاوه بر این برخی نتایج بدست آمده تعجب آور بود: لباس های مشکی که آنها انتظار نداشتند در بالای جدول قرار بگیرد، به عنوان دومین محصول مورد پسند قرار گرفت و عنوان محبوب ترین محصول ارایه شده را نیز بدست آورد. بازنگری در نحوه  درگیر کردن مصرف کنندگان با محصولات ارایه شده، این کسب وکار را یک قدم جلوتر از رقبا قرار داد. با اطلاعات بدست آمده آنها اکنون می توانند تعیین کنند که چه سبکی را برای اولین بار به بازار معرفی کنند و بر اساس میزان محبوبیت هر محصول میزان تولید را مشخص کنند. این امر به جلوگیری از تولید محصولات با محبوبیت پایین ، تطبیق عرضه با تقاضا برای صرفه جویی در هزینه ها و کاهش ضایعات کمک می کند.


سرنوشت تان را در "دوره گذار به خرده فروشی دیجیتال" رقم بزنید


امروزه فناوری های دیجیتالی در حال بازنویسی قوانین صنعت خرده‌فروشی هستند. در حالی که برخی شرکت‌ها تلاش می کنند تا در این دوره گذار پابرجا بمانند، برنده شرکت هایی هستند که با استفاده از فناوری در قلب کسب‌وکار خود به پیشرفت ادامه می دهند.

من همچنان از مدیران خرده فروشی های پیشرو می شنوم که روش هایی که در گذشته آزموده بودند و برای آنها کار می کرده، امروزه دیگر جواب نمی دهد. دوبرابر انرژی گذاشتن و سخت کار کاردن برای آن استراتژی ها دیگر مشکل را برطرف نمی کند. در این زمانه باید طرحی نو درانداخت تا مشتریان سفری لذت بخش را در طول خرید های خود تجربه کنند، به همین دلیل لازم است با بهره گیری از فناوری های جدید روش های قبلی را به منظور درگیر کردن خریدار با تجربیات شخصی سازی شده و جدید، تغییر داد. این موضوع به فروشندگان کمک می کند تا رو به جلو حرکت کنند. علاوه بر این برای رسیدن به موفقیت های بزرگ تر صاحبان کسب و کار باید همواره در فکر بهبود روش های اجرایی خود برای پر کردن خلاء های احتمالی باشند.

نقشه راه موفقیت این است که پیش از آنکه رقبایتان شما را وادار به پیشرفت کنند خودتان برای تغییر پیش قدم شوید. به جای اینکه اجازه دهید تکنولوژی همه قواعد موجود را بازنویسی کند، از آن برای کنترل و نوشتن داستان موفقیت خودتان استفاده کنید.

 • مقالات - سیاق
  نرم افزارهای یکپارچه و راهکارهای ERP چه مشکلاتی را در سازمان حل می کنند؟
 • مقالات - سیاق
  چگونه یک راهکارجامع نرم افزاری انتخاب کنیم؟
 • مقالات - سیاق
  ویژگی های کلیدی و تاثیر گذار در انتخاب یک راهکار نرم افزاری جامع ساخت و ساز
 • مقالات - سیاق
  دستاوردهای اجرای ERP دانشگاهی در دانشگاه تهران
 • مقالات - سیاق
  تکنولوژی و تغییر قواعد کسب و کار خرده فروشی
 • مقالات - سیاق
  ERP خرده فروشی چیست؟
 • مقالات - سیاق
  مدل سازی اطلاعات ساختمان BIM
 • مقالات - سیاق
  افزایش بهره وری و کاهش هزینه ها با مدل عملی جریان گردش اطلاعات یکپارچه در شرکت های ساخت و ساز RAMS-ECO ERP
FirstPrevصفحه 1 از 5 12345NextLast